Vi ser framemot en spännande och rolig termin med mycket gympa. Tävlingsgrupperna startade förra veckan och från måndag den 17 januari startar alla våra basgrupper.
Tyvärr är smittspridningen stor, vi alla måste ta ansvar och följa myndigheternas rekommendationer. Det innebär bland annat att antalet personer i gympahallarna är begränsat. Vi kommer att träna som vanligt med undantag av att vissa Bamsegrupper får begränsad träning. För Covid-19 gäller följande information:
Vi följer kontinuerligt uppdaterad information från folkhälsomyndigheten och gymnastikförbundet. Vi anpassar oss efter de rekommendationer som folkhälsomyndigheten och regeringen ger och tillsammans tar vi alla ansvar genom att:
- tvätta händerna innan och efter träningen
- undvika träningen om man uppvisar förkylningssymptom, hosta, eller andra relevanta symptom, även lindriga.
- inte dela vattenflaska
- undvika närkontakt
- undvik att peta i ansiktet, näsan och ögonen
- anmäla sjukdom
Om någon insjuknar av påvisad covid-19 i gruppen ska kansliet, lugigymnastik@gmail.com samt gruppens huvudledare informeras. Träningen fortsätter som vanligt för alla som är symtomfria. Läs följande informationsblad om någon i din närhet eller i hushållet har testats positivt för covid-19 vad som gäller.
Information till dig som haft nära kontakt (ej hushållskontakt) med en person med covid-19
Vi hänvisar till Smittskydd Skånes informationsblad
Information och förhållningsregler till hushållskontakter
Vi hänvisar till Smittskydd Skånes informationsblad
Trots situationen är vi positiva och hoppas på att se många glada och friska på träningarna framöver!
Vi har också en sida här på vår hemsida där vi lägger upp information gällande covid-19.