Simon Smedegaard - projektanställd tränare!

  • 12 mar 2024

image: Simon Smedegaard - projektanställd tränare!

Några av er kanske inte har hunnit träffa honom, men sedan jul jobbar Simon Smedegaard hos oss som tränare. Han driver samtidigt ett utvecklingsprojekt för att skapa trygga tränarteam  och en gynnsam träningsmiljö för föreningens elitverksamhet. I hans uppdrag ingår att undersöka verksamheten  och att föreslå förbättringar inom flera olika områden, bland annat utbildning, psykosocial miljö för både aktiva och tränare, målsättningar och uppföljning.
Simons projektanställning sträcker sig den här terminen ut och fram tills höstterminen börjar. 

Parallella karriärer
Simon är inte bara en kompetent tränare inom gymnastik, han är också arkitekt. Som arkitekt har han varit med och byggt flera gymnastikhallar, bland annat vår fina Hjördishall! Cirkeln är sluten och vi har fått ytterligare en tränarstjärna hos oss, som hjälper föreningen och våra gymnaster att bli ännu bättre.

Han är ofta på plats i hallen, passa på att hälsa om du ser honom!